pokusaj-kradje-automobila

Kradljivci automobila imaju razrađenu šemu i scenarije za svaku svoju krađu. Stručnjaci sa Kriminalističko-policijske akademije savetuju da ni na sekund ne ostavljate otključan auto ili ključ u njemu, jer je takozvana auto-mafija veoma dobro uigrana i brza u svojim akcijama.

Kojim se metodama kradljivci automobila sve služe i kako zaštiti svoj četvorotočkaš od krađe, saznajte u nastavku teksta.

Zašto se kradu automobili?

Automobili se kradu iz jednog jedinog razloga, a to je neovlašćena finansijska korist na štetu vlasnika automobila. Finansijska korist se najčešće dobija od prodaje delova, bilo da su u pitanju Audi, Mercedes, Fiat, Peugeot ili Renault delovi

Iz tog razloga ukoliko kasno primetite krađu, na primer ujutru, velika je verovatnoća da čak iako prijavite krađu policiji, policija neće imati šta da pronađe jer je čitava akcija toliko dobro organizovana da se u tom trenutku automobil već nalazi u delovima, spreman za dalju prodaju.

U ređim slučajevima, automobili se kradu zbog otkupa, a to je uglavnom slučaj kod skupljih i novih modela vozila i podrazumeva veći rizik za auto-mafiju i direktan kontakt sa vlasnikom ukradenog automobila.  

Koje su metode krađe automobila?

Metoda za krađu automobila ima bezbroj, a mi ćemo navesti samo one najpopularnije – “natrkača” i “čukanje” metod.

Termin “natrkača” se odnosi na privremeno zaustavljanje automobila od strane vozača, koji se ostavlja bez nadzora uz istovremeni rad motora. To se uobičajeno dešava kada vozač pristane automobilom na kratko kako bi izašao da kupi nešto na kiosku, u prodavnici ili bilo kom marketu.

Te trenutke kradljivci brzo koriste da neovlašćemo uđu u automobil i odvezu ga u nepoznatom pravcu

Metod krađe automobila “na čukanje” je organizovaniji metod u kojem kradljivci prate svoju žrtvu, ne bi li iskoristili trenutak kada će sa jasnom namerom izazvati blagi udes, odnosno čukanje automobila.

Vozač vozila u tim situacijama izlazi iz automobila, protestuje i ulazi u raspravu sa drugim vozačem. To je prilika koju ostatak auto-mafije koristi da uleti u automobil i brzo ga odveze praktično pred očima vlasnika, što je ujedno i najopasniji način da ostanete bez auta jer ste u direktnom kontaktu sa organizovanom bandom.

Kako se zaštititi od krađe automobila?

Kao što smo već napomenuli u samom uvodu, prvi korak pri zaštiti vašeg automobila od krađe je da ga redovno zaključavate i nosite ključ sa sobom, makar izlazili samo “na sekund”. Osim toga, potrebno je zatvoriti i prozore.

Kada parkirate, trudite se da to bude na osvetljenim mestima, jer lopovi mogu lako biti odvraćeni od pokušaja krađe ako znaju da lako mogu biti primećeni i prepoznati. 

Ugradite u vaše vozilo zvučni alarni sistem koji emituje ogromnu buku pri pokušaju ulaska dok je alarm uključen, što će vrlo verovatno naterati kradljivce u beg, jer se time privlači velika pažnja okoline i prolaznika. 

Osim toga vidljivi uređaji poput brave na volanu, ili trepućeg svetla mogu takođe odvratiti lopove ako uvide da je auto zaštićen na takav način da ne vredi truda i rizika. Naposletku, njihov cilj jeste brzo i neprimetno udaljavanje sa lica mesta ukradenim vozilom. 

Ono zbog čega nesvesno možete od sebe napraviti metu za auto-mafiju je ostavljanje dragocenosti u automobilu. Trudite se da ostavljate vredne stvari kod kuće, a ukoliko morate da ih ponesete neprimetno ih sakrijte van vidljivog mesta u autu. 

Napredniji sistemi zaštite

Moderno doba sa sobom je donelo veliki broj mogućnosti zaštite kako nas samih tako i naših stvari kao što su automobili. Satelitsko praćenje postaje sve zastupljenije kod vlasnika automobila, pogotovo onih sa većom vrednošću.

U zavisnosti od paketa koji uzmete, a koji se plaća na mesečnom nivou, možete imati mogućnost da dojave SMS porukom ili gašenje automobila na daljinu

Još jedan od naprednijih metoda zaštite vašeg četvorotočkaša je prekid struje putem tajnog prekidača. Ova metoda zapravo uopšte nije kompleksna za ugrađivanje, a veoma je važno sakriti odašiljač na mesto gde ga lopov neće primetiti, ili barem ne odmah. 

Preporučuje se da napravite dva ili više prekidača od kojih su ostali lažni, pa će na taj način lopov izgubiti mnogo vremena pokušavajući da neutrališe onaj pravi. Kao dodatna zaštita možete povezati lažne prekidače sa sirenom, koja se ne može isključiti pritiskom na to isto dugme. 

Veoma je važno da znate da su kradljivci automobila veoma dobro upućeni u sve sisteme sigurnosne zaštite automobila protiv krađe, bilo da je nov ili polovan auto, stoga je potrebno biti maštovit i makar jedan korak ispred lopova.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *