Spavanje dece, posebno tek rođenih beba je oduvek predstavljalo enigmu za roditelje. Česta buđenja ili pak predugo spavanje novorođenčadi brine roditelje, te im se često javljaju nedoumice i pitanja – da li moje dete spava pravilno, kako da duže spava, da li sve radimo kako treba, i slično.
U narednim redovima pružićemo vam odgovore na pitanje koliko vaša beba treba da spava, koji je značaj mirnog sna bebe, kao i kako da obezbedite najbolje uslove za miran san odojčeta.
#1 Kvalitetan san je krucijalan za zdravo odrastanje bebe
Verovatno ste bezbroj puta čuli izjavu da je kvalitetan san izuzetno važan u odraslom dobu kada je u pitanju jačanje imuniteta, blistavost kože i celokupno stanje organizma. U dečijem uzrastu, zdrav i miran san igra još veću ulogu, a to posebno važi za tek rođene bebe.
Izuzev noćnog sna koji neretko ume da bude ispresecan, te roditeljima zadaje muke i česta buđenja, ljuljanje i hranjenje bebe, deca do pete godine treba da imaju i dnevne dremke koje traju i po nekoliko sati u zavisnosti od uzrasta.
Pojedini podaci govore da beba do 2 meseca treba da spava čak 18 sati tokom dana, dete od 3. do 12. meseca treba da ima 15 sati sna, a dete do treće godine 12-14 sati sna. Posle ovog uzrasta vreme spavanja se postepeno smanjuje.
Odmah ćemo vam reći da ne treba očajavati ukoliko vaše dete ima isprekidan san, ili ako vas je zadesio slučaj da vas je prvo dete budilo nekoliko puta noću, dok drugo dete spava potpuno mirno. Izuzev takozvane šeme spavanja, položaj za spavanje beba se takođe razlikuje, o čemu ćemo takođe pisati u nastavku teksta.
Kako bi bebi obezbedili miran i kvalitetan san, posebno u najranijem uzrastu, potrebno je da uvek ima suve pelene, bude čista i nahranjena. U uzrastu do 6 meseci, noćna buđenja bebe pogodna su za hranjenje, a većina pedijatara tvrdi da ne treba buditi bebu ukoliko ona čvrsto spava kako biste je nahranili. Vremenom će bebe razviti instinkt i samostalno se buditi kada su gladne, a ukoliko ste nesigurni po ovom pitanju, predlažemo da se konsultujete sa pedijatrom.
Pred samo spavanje izbegavajte igru sa detetom i razdraživanje bebe različitim spoljnim faktorima, dovoljno je da je postavite u krevetac, pustite tihu muziku ili uključite vrteške za krevetac koje će umiriti, a samim tim uspavati novorođenče.
Pomenućemo da kvalitet sna od rođenja bebe pa sve do adolescentnog perioda života ima značaj za celokupan kvalitet života i režim spavanja u odraslom dobu, te je važno od početka stvoriti rutinu i kreirati zdrave navike spavanja.
#3 Obezbedite zdravu sredinu za spavanje
Ne smemo da zaboravimo na još jednu važnu stavku koja omogućava miran san bebe – životni prostor, odnosno sredina za spavanje. Prostorija u kojoj beba spava treba da bude provetrena i optimalne toplote, te nemojte pregrevati sobu do temperature na kojoj ni vi ne biste mogli da spavate.
Kada je u pitanju osvetljenje tokom noćnog sna, preporuka je da dete spava u potpunom mraku, ili sa blagim izvorom svetlosti, tako će i vama biti lakše da manevrišete. Sa druge strane, kada je reč o spavanju preko dana, nemojte kreirati atmosferu kao da je noć, već ostavite umeren izvor svetlosti i delimično zamračite prostoriju.
Pomenućemo još jednu stavku koja je važna za miran i kvalitetan san bebe, a to je posteljina u kojoj ona spava. Naravno, prvo mesto zauzima sam dušek, preko kojeg ćete navući posteljinu od prirodnog materijala, najnežnijeg pamuka vrhunskog kvaliteta, a krevetac zaštiti ogradicom.
#4 U kojim sve položajima beba spava
Roditelji se neretko začude kada vide položaj u kojem bebe spavaju, pa često razmišljaju da li je sve u redu, da li je dete dobro, može li da diše, da li ga nešto boli, itd. Svaki odlazak kod pedijatra će vam biti koristan u tom smislu, te ćete dobiti objašnjenje kako vaše dete guta, da li ima potrebe da ga postavite u određeni položaj i slično.
Bebe najčešće spavaju na leđima, a položaj koji većina pedijatara preporučuje je spavanje na boku, jer nema opasnosti od bljuckanja i ne morate brinuti ukoliko se novorođenče zagrcne. Beba treba da spava na ravnoj podlozi, ruke bi trebalo da budu opuštene i slobodne, noge blago savijene, a glava u ravni sa telom.
U krevecu ne treba da se nađe ništa izuzev pokrivača, a ovakav položaj bebe ćete između ostalog obezbediti postavljanjem valjkastih jastuka ili formiranjem pokrivača u obliku valjka, tako da budu potpora.
Pojedini stručnjaci navode i položaj na leđima kao optimalan i u ovom slučaju će ispod bebine glave biti manji jastuk. Naš savet je da se u svakom slučaju konsultujete sa stručnjakom, te odlučite koji je položaj najidealniji za vaše odojče.
Na kraju ćemo dodati da je za miran san, ali i bezbrižnu igru i sigurnost deteta svakako najvažnije prisustvo roditelja, a u prvim nedeljama i mesecima života se kao posebno bitna izdvaja uloga majke.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!